Haber

Yeni Şafak yazarı: Başkanlık Sistemi tatbikatta ‘hata’ veriyor

Hükümete yakınlığıyla tanınan Yeni Şafak yazarı Süleyman Seyfi Öğün, Başkanlık Sistemi’nde revizyona ihtiyaç olduğunu yazdı. Öğün, “Revizyonun seçim sistemiyle ilgili olması gereken bir yönü olduğu çok açık” dedi.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

“Birkaç gün içinde ikinci tür cumhurbaşkanlığı seçimini gerçekleştireceğiz. Yavaş yavaş, 2023 seçimlerinin daha eksiksiz bir resmini geliştirebileceğiz ve bunun hakkında konuşabileceğiz. İlk çıktılara göre, fotoğrafın oldukça bulanık olduğu, muhtemelen sistemin patronları tarafından öngörülemeyen ve kişisel ve kişisel deneyimlerden gelen tuhaflıklarla dolu olduğu görülüyor. Bir bakıma bu normal karşılanması gereken bir durum. Bu, bire bir sistem üzerinden algıladığımız ikinci seçenektir. Yani deneyim yeni. Başkanlık Sistemi olarak bilinen bu sistemin uygulamada “hata” vermesi alışılagelmiş gibi görünebilir. Yeter ki tadilat ve onarım yapılabilsin. Belki bir revizyona ihtiyacı vardır.

Revizyonun seçim sistemiyle ilgili olması gereken bir yönü olduğu açıktır. Sadece pratik gereksinimlerinden bahsetmiyorum. Siyasi etik açısından çok önemli sorunların olduğunu görüyorum. Popüler olan, temelde siyaset ve ahlak arasındaki bağlantılar hakkındaki şüphelerim devam ediyor. Ancak bazı sistemsel etkilerin özellikle siyasette ahlakı zayıflattığını düşünüyorum.” (TAM MAKALE)

haberharmancik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu